Close | 關閉

 

BGCA 80 Theme Song Composition Competition

organized by The Boys' & Girls' Clubs Association of Hong Kong

Third

Chum Sin Yan

 

覃善欣

5D

 

Kwong Zhi Ying

 

鄺芷瑩

5D

 

Lai Tracy Wai Yee

 

黎衛儀

5D

 

Lau Andrea Lavinia

 

劉韻珩

5D

 

Wong Lok Tung

 

黃樂桐

5D

 

Fok Tsz Ching

 

霍芷晴

5E

Mooting and Mock Trial Competition 2015-2016

Overall First Runner –up

 

 

 

 

Kwok Hei Yin

 

郭熙妍

5D

 

Mak Sum Yuet Faustine

 

麥琛玥

5D

 

Mak Yee Ching

 

麥綺菁

5D

 

Fok Catalina Ka Man

 

霍嘉敏

5E

 

Lee Tsz Wai

 

李芷蕙

5E

 

 

 

 

 

Benchers’ List of Honorary Mentions for Outstanding Advocacy in the finals

 

Mak Sum Yuet Faustine

 

麥琛玥

5D

Hong Kong Secondary Schools Debating Competition

Kowloon & Hong Kong Island Division I

 

 

Champion

Keung Hei Tong Rachel

 

姜希彤

3A

 

Ma Ka Hei

 

馬嘉希

3A

 

Ng Yuen Tung

 

吳苑彤

3C

2016 World Scholar's Cup

Junior Individual Challenge Honor Medal (The Arts)

Junior Individual Challenge Honor Medal (History)

Junior Division Top Scholar from School

 

Choy Sum Yuet Rene

蔡心悅

2B

 

 

 

 

Senior DaVinci Award - 2nd

 

 

 

Chen Dorcas

甄多加

3C

 

 

 

 

Senior Individual Challenge Honor Medal (Social Studies)

 

Cheung Chi Foon

張稚驩

4B

 

 

 

 

Senior Challenge Honor Medal (Science)

 

Senior Individual Challenge Honor Medal (Social Studies)

 

Man Long Ching

文朗晴

4D

 

 

 

 

 

 

 

 

Senior Individual Challenge Honor Medal (The Arts)

Senior Individual Challenge Honor Medal (History)

Senior Division Top Scholar from School

 

Wong Lok Lam

黃洛琳

4D

「通識達人」網上問答比賽(第一季)

香港教育城(教城)及香港電台通識網合辦

優異學生獎 - 高中組

 

 

 

Fung Yu Yan

馮宇因

5E

 

Cheng Ting Fon Heidy

鄭婷方

6D

 

Au Ying Heung

區凝香

6E

「香港盃外交知識競賽」

外交部駐香港特別行政區特派員公署 、教育局與香港明天更好基金聯合主辦

最佳新秀獎

聖士提反女子中學

 

 

全港中學生商業常識問答及辦公室軟件Excel 王比賽

冠軍

Cheung Hiu Tung

張曉彤

5D

全港中學生商業常識問答比賽

organized by Youth College - Vocational Training Council

港島區

 

 

亞軍

Che Hiu Lam

車曉嵐

5D

 

Cheung Hiu Tung

張曉彤

5D

 

 

 

 

季軍

Fong Hai Ting

方烯婷

5D

 

Wan Shuk Yee

尹淑儀

5D

中學生讀書隨筆寫作比賽

中華教育會主辦

 

 

高中組 - 優秀獎

 

 

 

Tso Tsz Yu

曹紫愉

5A

2015-2016年度中西區滅罪宣傳創作比賽

中西區民政事務處主辦

 

中學組-中文標語創作比賽

 

 

優異獎

Wong Lok Yi Tracy

黃樂怡

2A

中西區小數族裔及新移民學生嘉許禮

明愛莫張瑞勤社區中心主辦

 

中國語文進步獎

 

 

 

Santos Maria Riona Durano

 

2E

 

Azam Bibi Salma

簡莎瑪

3E

全港青年中國古典詩詞朗誦比賽

民政事務總署及港島獅子會主辦

 

 

季軍

Lo Shum Yu

羅琛茹

1E

第二屆2016年香港中學生文藝散文即席揮毫大賽

香港中學生文藝月刊及大頭菜文藝月刊主辦

 

高中組 - 優異獎

 

 

 

Fung Xian

馮  羨

5A

有聲好書全港中學生聲演比賽2016

香港電台數碼台主辦

 

 

優異獎

Chan Yu Kiu

陳語翹

4A

2015-16年度全港中小學中國文化校際常識問答比賽

香港教育學院主辦

Lau Ngo Na

劉傲雅

2E

Li Wing Ting

李穎婷

3C

Yeung Wang Wai

楊泓慧

3C

Ng Pui Ki

吳佩琪

3D

Lui Chu Chung Vanessa

雷楚中

3E

Sung Chi Sum Hannah

宋摰心

3E

Hong Kong Young Talent Creative Writing Challenge 2016

organized by Hong Kong Gifted Education Teachers’ Association
Championship

Ling Chi Ching

凌子晴

2E

My Green Space” Green Building Competition for Schools 2015

organized by Hong Kong Green Building Council

 

Merit Award – Junior Secondary Division

 

 

 

Au Yeung Yat Hung Phoenix

歐陽一鴻

3E

 

Lau Yuet Ching

劉悅呈

3E

 

Sum Yvette

沈易蔚

3E

 

Sung Chi Sum Hannah

宋摯心

3E

True Light Girls' Invitational Mathematics Contest 2015

Certificate of Merit

 

 

 

Tang Yanna

鄧子茵

3C

 

Yang Sandra Sang Xiao

楊桑曉

4E

Pan-Asia Pacific International Mathematics Invitation Competition 2016

Preliminary Round - First

 

 

 

Tang Yanna           

鄧子茵

3C

18th Hong Kong Mathematical High Achievers Selection Contest

organized by Po Leung Kuk and Hong Kong Association of Science and Mathematics Education

2nd Class Honour

 

 

 

Tang Yanna

鄧子茵

3C

 

 

 

3rd Class Honour

 

 

 

Loo Hoi Yin Cardiff

羅凱妍

3D

OLYMPRIX數學奧林匹克解難邀請賽

優異獎

Ha Sin Yan

夏羨茵 

2D

2015 國際陳盃香港賽區邀請賽

優異獎

Chua Yat Tung Mavis

蔡溢桐

2C

 

Fong Tin Wai Rachel

方天蔚

2C

 

Ha Sin Yan

夏羨茵 

2D

華夏盃

organized by Hong Kong Mathematical Olympiad Association

初賽一等獎

 

 

 

晉級賽二等獎

 

 

 

Tang Yanna

鄧子茵

3C

The Clever Monkey Math Cup 2016

organized by Hong Kong Gifted Education Teachers' Association

1st runner-up

Chua Yat Tung Mavis

蔡溢桐

2C

Hong Kong Sudoku Championship 2016

organized by Hong Kong Gifted Education Teachers' Association

1st runner-up

Chua Yat Tung Mavis

蔡溢桐

2C

The 33rd Hong Kong Mathematics Olympiad

organized by Education Bureau

3rd class Honour

 

 

 

Wong Chin Chin

黃芊芊

5D

Hong Kong Junior Mathematics Olympiad – National Mathematical Forum for Youths

organized by International Mathematical Olympiad Hong Kong Committee

3rd Class Honour

 

 

 

Tang Yanna

鄧子茵

3C

Secondary School Mathematics and Science Competition 2016

organized by the Hong Kong Polytechnic University

Physics

 

 

 

Medal 

Kwok Sum Yin

郭心妍

5D

 

Mui Ting Yan

梅庭甄

5E

 

 

 

 

High Distinction

Cheng Pui Yan

鄭佩欣

5D

 

Ma Yan Lam

馬恩琳

5D

 

Chan Wai Yan Vanessa

陳鏸欣

5E

 

Kong Fay

江詠斐

5E

 

Lau Wan Ching

劉韻菁

5E

 

Law Tsz Kiu

羅梓僑

5E

 

Li Wan Kei

李韻琦

5E

 

Sum Yvonne

沈易鞍

5E

 

Wong Bao Yi

黃寶怡

5E

 

 

 

 

Biology

 

 

 

High Distinction

Kwong Zhi Ying

鄺芷瑩

5D

 

Chiu Beatrice Hoi Kei

招鎧琦

5E

 

Fok Catalina Ka Man

霍嘉敏

5E

 

Fung Yu Yan

馮宇因

5E

 

Lau Wan Ching

劉韻菁

5E

 

Mui Ting Yan

梅庭甄

5E

 

Sum Yvonne

沈易鞍

5E

 

Tse Tsz Kun Ishanna

謝梓芹

5E

 

Wong Bao Yi

黃寶怡

5E

 

Wong Elim Yik Lam

黃亦琳

5E

 

 

 

 

Chemistry

 

 

 

High Distinction

Li Wan Kei

李韻琦

5E

 

Sum Yvonne

梅庭甄

5E

 

Wong Bao Yi

沈易鞍

5E

 

 

 

 

Mathematics

 

 

 

High Distinction

Chan Man Nok

陳文諾

5E

 

Chan Wai Yan Vanessa

陳鏸欣

5E

 

Mui Ting Yan

梅庭甄

5E

 

Australian National Chemistry Quiz 2016

organized by Royal Australian Chemical Institute

High Distinction 

Lo Sze Ching

盧思澄 

4E 

 

Yeung Leong Ching

楊亮澄

4E

 

 

 

 

Distinction    

Lee Wing Tung 

李穎桐  

4E

 

Li Miu Yin  

李妙賢            

4D

 

Lin Ka Hei  

林嘉希

4E

 

Sin Man Ching  

冼曼晴   

4D

 

Wong Ka Yuet 

黃家悅 

4D

 

 

 

 

Credit  

Chan Yat Ling

 陳逸伶

4D

 

Liu Andree Jasper  

廖安齊

4D

 

 

 

 

Chemists Online Self-Study Award Scheme

organized by Hong Kong Virtual University

Platinum

Lo Sze Ching

盧思澄 

4E

 

Yeung Leong Ching    

楊亮澄

4E

 

Kwok Hei Yin

郭熙妍  

5D

 

Lam Cho Wai

林祖慧

5D

 

 

 

 

Bronze  

Chang Ho Ching Zoe

張皓澄

5E

第三屆香港國學藝術節朗誦比賽

香港國學藝術教育中心主辦

 

 

金?

Wong Shan Shan

王姍姍

3B

International Junior Science Olympiad 2016 (Hong Kong Screening)

Second Class Honours

 

 

 

Lai Chloe Chi-wing

黎子詠

3D

 

 

 

 

Third Class Honours

 

 

 

Au Chi Yan

區智欣

3B

 

Chan Wai Lam

陳為霖

3D

 

Loo Hoi Yin Cardiff

羅凱妍

3D

 

Lee Xin Yi

李心怡

3E

2015禁毒時裝設計比賽

香港扶幼會許仲繩紀念學校主辦

Chan Chelsea Hiu Sze

陳曉思

4B

 

Lee Fong Chong Alma

李馥妝

4C

 

Lo Man Kwan

老文君

4C

 

第三齡人士教育發展命名比賽

香港聖公會福利協會有限公司耆英進修學院主辦

中學組冠軍

 

 

 

 

Tse Yi Yan

謝爾昕

2E

2015 Map Making Competition

organized by the Hong Kong Institute of Surveyors

First

Fung Yu Yan

馮宇因

5E

 

To Cheuk Hei

杜綽晞

5E

Weather Observation Competition

jointly organized by the Ho Koon Nature Education cum Astronomical Centre, the Hong Kong Observatory, the Hong Kong Meteorological Society and the Community Weather Information Network

Investigative Study Report - Champion

Weather Photo – Merit

 

 

 

Lai Pok Nga

黎博雅

4E

 

Lam Chung Ling

林頌靈

4E

 

Lee Oi Ching

李靄澄

4E

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐

4E

觀? 賞自然攝影比賽

 

Yau Tsz Yan Grace

丘芷欣

4E

香港紅十字會青年團第171團

港島總部護理比賽冠軍及

 

 

中西區護理比賽冠軍

 

 

 

Wong Ka Yuet

黃家悅

4D

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐 

4E

 

Lo Sze Ching

盧思澄

4E

 

Ho Cheuk Wing

何卓穎

5A

 

 

中西區急救比賽冠軍

 

 

Ching Sum Yi

程心怡

4A

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐

4E

 

Lo Sze Ching

盧思澄

4E

 

Ho Cheuk Wing

何卓穎

5A

 

 

 

 

港島總部城市追蹤冠軍

 

 

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐

4E

 

Wong Ka Yuet

黃家悅

5A

 

 

 

 

中西區護理比賽季軍

 

 

Chang Wing Tung

張穎彤

2B

 

Ho Yi Sum

何懿芯

2C

 

Lee Tsz Mei

李紫媚

2C

 

Xiang Ming Han

向明菡

2E

 

 

 

 

 

 

 

港島總部青年步操比賽季軍

 

 

 

Po Wing Shan

布穎珊

2A

 

Yau Siu Chin

丘小芊

2A

 

Chang Wing Tung

張穎彤

2B

 

Ho Yi Sum

何懿芯

2C

 

Lee Tsz Mei

李紫媚

2C

 

Yau Hoi Lam Haley

邱鎧霖

2C

 

Xiang Ming Han

向明菡

2E

 

Lam Sin Wah

林羨樺

3B

 

Ma Wai Suen Renee

馬偉宣

3B

 

Wong Tsz Ching

黃芷晴

3B

 

Ching Sum Yi

程心怡 

4A

 

Woo Pui Ying

胡珮瑩

4A

 

Au Sin Yuet

區倩悅

4B

 

Chan Lai Ying

陳麗鎣

4B

 

Lam Fong Ki

林枋琪

4C

 

Wong Ka Yuet

黃家悅 

4D

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐

4E

 

Lo Sze Ching

盧思澄

4E

 

Ho Cheuk Wing

何卓穎

5A

 

Kwok Louise Wen Fong

郭允方

5A

Volunteer Movement

organized by Social Welfare Department

 

Gold Award

St. Stephen’s Girls’ College

 

 

 

 

 

 

Gold Award

Chan Pui Kwan

陳佩君

5E

 

Lau Tsz Yu

劉子茹

5E

 

 

 

 

Silver Award

Wong Lok Lam

黃洛琳

4D

 

Lam Yu Sze

林于詩

4E

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐

4E

 

Lo Sze Ching

盧思澄

4E

 

Fung Man Tsing

馮湣澄

5A

 

 

 

 

Bronze Award

Ip Vanessa Karina Kam Wa

葉錦樺

3C

 

Poon Pui Yee

潘佩宜

4A

 

Lam Ka Mei

林嘉鎂

4B

 

Lam Chung Ling

林頌靈

4E

 

Chau Hei Ting

周浠婷

5B

 

Kwong Zhi Ying

鄺芷瑩

5D

 

Mak Yee Ching

麥綺菁

5D

社會福利署中西南及離島區推廣義務工作計劃

2015 年度義工服務嘉許狀

金獎

Wong Lok Lam

黃洛琳

4D

 

Lam Yu Sze

林于詩

4E

 

Lee Wing Tung Nicolette

李穎桐

4E

 

Lo Sze Ching

盧思澄

4E

 

 

 

 

 

Fung Man Tsing

馮湣澄

5A

 

Ma Yan Lam

馬恩琳

5D

 

Wan Shuk Yee

尹淑儀

5D

 

Chan Pui Kwan

陳佩君

5E

 

Lau Tsz Yu

劉子茹

5E

 

 

 

 

銀獎

Ip Vanessa Karina Kam Wa

葉錦樺

3C

 

Poon Pui Yee

潘佩宜

4A

 

Lam Ka Mei

林嘉鎂

4B

 

Lam Chung Ling

林頌靈

4E

 

Chau Hei Ting

周浠婷

5B

 

Kwong Zhi Ying

鄺芷瑩

5D

 

Mak Yee Ching

麥綺菁

5D

 

 

 

 

銅獎

Lau Yuet Ching

劉悅呈

3E

 

Tang Hoi Yin

鄧愷然

3E

 

Wong Elim Yik Lam

黃亦琳

5E

2015-2016公益少年團團員獎勵計劃

中學一等榮譽級  – 紅星章

 

 

 

Lee Lok Lam Amiel     

李樂琳

6D

 

Mok Tsz Ching             

莫芷晴 

6D

 

Pang Tsz Huen               

彭芷萱 

6D

 

 

 

 

中學二等榮譽級  – 白星章

 

 

 

Lee Lok Lam Amiel     

李樂琳

6D

 

Pang Tsz Huen               

彭芷萱  

6D

 

 

 

 

中學中級 - 橙章 

 

 

   

Li Wing Ting      

李穎婷 

3C

 

Chan Wai Lam    

陳慧琳

5D

 

 

 

 

中學初級 - 綠章    

 

 

 

Li Wing Ting    

李穎婷 

3C

 

Chan Wai Lam     

陳慧琳  

5D

 

Chan Hoi Ying   

陳凱瀅   

5E

2015-2016 Student Environmental Protection Ambassador Scheme

Outstanding Student Environmental Protection Ambassador

Gold Award

Law Tse Kiu

羅梓僑

5E

 

 

 

 

Silver Award

Kwong Zhi Ying

鄺芷瑩

5D

 

 

 

Merit Award

Lau Ngo Nga

劉傲雅

2E

 

Tang Hoi Yin 鄧愷然 3E

 

Chan Shun Ching 陳舜晴 4A

 

Chong Ho Ying Eugenia 莊可瀅 4C

 

Cheung Hing Mann Amina 張馨文 4D

 

Cheung Wing Ki 張詠淇 4D

 

Ho Wing Hei 何詠浠 4E

 

Lai Yat Wing Betty 黎溢穎 4E

 

Ruan Si Yu 阮思瑜 4E

 

Tang Ying Yui 鄧凝睿 4E

 

Yue Pui Yan Charmaine 余沛恩 4E

 

Cheung Ching Yan 張靜欣 5A

 

Chiu Ching Wah 趙菁鏵 5A

 

Chiu Beatrice Hoi Kei 招鎧琦 5E

 

Lau Wan Ching 劉韻菁 5E

Last revised: November 2016