ACHIEVEMENTS
2017 - 2018
2018 World Scholar’s Cup Global ( Melbourne) Round
Top Debater Medal; Top Scholar Medal   
 Choy Sum Yuet Rene蔡心悅4D
    
Medals in History, Social Studies, Literature, Arts and Science   
 Ling Chi Ching凌子晴4D
    
Medals in Social Studies, Science, Arts, History and Literature   
 Chen Apple甄小果4A
2018 World Scholar's Cup Hong Kong Round
School Top Scholar (Senior Division)   
FirstChoy Sum Yuet Rene蔡心悅4D
    
School Top Scholar (Junior Division)   
FirstWong Kwok Yin黃幗妍1D
    
Writing Champion   
ThirdAo Yat Ping Anna區一平2D
2017 Victoria Shanghai Academy Hong Kong Junior Model United Nations
Best Delegate Award   
 Chiu Lok Yiu趙樂瑤3C
 Ling Chi Ching凌子晴4D
Hong Kong Model United Nations 2018
Honorable Mention   
 Chiu Lok Yiu趙樂瑤3C
 Ling Chi Ching凌子晴4D
RTHK's Top Story 2018
organized by RTHK - Radio 3
Junior - Second Ling Chi Ching 凌子晴 4D
Technovation Celebration Pitch Finals
Hong Kong and Greater Bay Area 2018
Best Presentation - Senior Division   
 Ha Sin Yan夏羨茵4A
 Fung Sze Yin馮詩然4C
 Kwok Yee Ling郭綺鈴4E
 Law Natalie Wing Sum羅潁心4E
 Liu Ashley Qinting劉沁婷4E
    
Best Teamwork - Junior Division   
 Kwok Muk Yan郭沐恩1A
 Yeung Sum Ming楊芯明1A
 Lee Yau李悠1B
 Hui Yat Yin許一言1D
 Tse Pui Ling謝佩玲1E
IET Faraday Challenge Day 2018
organized by Institution of Engineering and Technology Hong Kong
SecondLam Ching Yee林澄儀2A
 Lam Wing Sze林穎詩2A
 Suen Ching Man孫婧珉2A
 Yu Lok Sze Nikki余樂思2C
 Chang Wing Lum張穎琳2D
 Law Pik Yu羅碧茹2D
    
MeritChan Rachael陳潁1D
 Hui Yat Yin許一言1D
 Pak Carmen Ka Man白嘉汶1D
 So Chung Yan蘇頌恩1D
 Yeung Yan Yau Bella楊昕柔1D
 Tang Yu Ching鄧予晴2C
Ultraviolet Raditiion Measurement and Application Design Competition
2nd Runner-upAu Chi Yan區智欣4D
 Kwok Shi Ming Jasmine郭仕明4D
 Lee Ka Yau Viena李嘉悠4D
 Lee Yuen Kiu李苑蕎4D
 Lo Hin Yau盧衍柔4D
2018 香港 4D Frame 數理科學創意比賽
最佳4D Frame模型設計獎   
 Lai Tin Yan黎天恩2D
 Tang Wing Man Vicky鄧詠文2D
Asia International Mathematical Olympiad Open
organized by Hong Kong Mathematical Olympiad Association
Gold AwardChan Ka Yi Carrie陳嘉怡2C
    
Silver AwardTang Wing Man Vicky鄧詠文2D
 Ha Sin Yan夏羨茵4A
    
Bronze AwardHo Hoi Lam何鎧霖1D
International Competitions and Assessments for Schools
organized by the University of New South Wales
DistinctionChan Sze Tsai Marcia陳思齊1E
 Ku Hau Yan古巧欣1E
 Wei Leyi魏樂怡3B
 Cheng Hoi Ying鄭愷瑩6D
    
CreditHui Yat Yin許一言1D
 Qi Lanli祁藍黎2C
 Yeung Cheuk Lam Amelia楊焯琳3A
 Zhang Shuaining張帥宁3A
 Chu Wing Lam朱詠琳3B
 Ju Zihan劇子涵3B
 Lin Kezia林悅荍3B
 Leung Chung Ling梁頌翎3B
 Lau Ka Yee劉嘉儀3E
 Chang Hau Lam張巧琳6D
 Cheung Hing Mann Amina張馨文6D
 Hui Wing Yi許穎兒6D
 Kuk Ying Yuk谷盈玉6D
    
MeritChan Lok Yan陳樂恩3B
Euclid Mathematics Contest
organized by the University of Waterloo
MedalMan Nga Ching萬雅澄6D
2017-18 香港中學學數學創意解難比賽
organized by Education Bureau
BronzeHui Yat Yin許一言1D
 Li Yi Yin李宜燕2B
 Tang Wing Man Vicky鄧詠文2D
Hong Kong Junior Mathematics Olympiad - National Mathematical Forum for Youths organized by International Mathematical Olympiad Hong Kong Committee
二等獎 Tang Yanna 鄧子茵 5E
The 20th Hong Kong Youth Mathematical High Achievers Selection Contest
organized by Po Leung Kuk
二等獎Lau Ka Yee劉嘉儀3E
    
三等獎Foo Pat Yin傅栢妍3D
 Tsang Shuk Ting曾淑婷3E
The 35th Hong Kong Mathematics Olympiad
organized by the Education Bureau and Hong Kong Institute of Education
Third-class HonourTang Yanna鄧子茵5E
華夏盃
organized by Hong Kong Mathematical Olympiad Association
晉級賽三等獎Chan Michelle Celine陳心弦1C
 Chan Ka Yi Carrie陳嘉怡2C
 Tang Wing Man Vicky鄧詠文2D
    
初賽二等獎Chan Michelle Celine陳心弦1C
 Tang Wing Man Vicky鄧詠文2D
    
初賽三等獎Chan Ka Yi Carrie陳嘉怡2C
T-puzzle Competition
organized by Heung To Middle School
一等獎Tang Yu Ching鄧予晴2C
 Leung Yee Ling梁依靈2D
    
    
二等獎Wang Yuan Grace王源2E
    
三等獎Chan Cai Min Charmaine陳采旻1E
True Light Girls' Invitational Mathematics Contest 2017
Certificate of MeritChan Wing Fung陳穎楓4D
 Chua Yat Tung Mavis蔡溢桐4D
Secondary School Mathematics and Science Competition
organized by the Hong Kong Polytechnic University
MATHEMATICS      
High Distinction Lai Chloe Chi-wing 黎子詠 5E
  Sum Yvette 沈易蔚 5E
       
Distinction Lee Hiu Lam Janice 李曉琳 5D
  Loo Hoi Yin Cardiff 羅凱妍 5D
  Sin Hoi Ching Ingrid 冼愷晴 5E
  Yeung Wang Wai 楊泓慧 5E
       
PHYSICS      
Medal Lam Hui Yin 林栩嫣 5A
       
High Distinction Lee Hiu Lam Janice 李曉琳 5D
  Loo Hoi Yin Cardiff 羅凱妍 5D
  Chan Wai Sen 陳為辰 5E
  Lai Chloe Chi-wing 黎子詠 5E
  Yeung Wang Wai 楊泓慧 5E
       
Distinction Chan Wai Lam 陳為霖 5D
  Lee Xin Yi 李心怡 5E
  Sung Chi Sum Hannah 宋摯心 5E
       
CHEMISTRY      
High Distinction Chan Tsz Ying 陳梓盈 5E
  Tang Yanna 鄧子茵 5E
       
Distinction Lai Chloe Chi-wing 黎子詠 5E
  Sum Yvette 沈易蔚 5E
  Sung Chi Sum Hannah 宋摯心 5E
  Yeung Wang Wai 楊泓慧 5E
       
BIOLOGY      
High Distinction Wong Tsz Yan 黃紫恩 5D
  Chan Tsz Ying 陳梓盈 5E
  Leung Pak Yung 梁珀榕 5E
  Tang Yanna 鄧子茵 5E
       
Distinction Chung Kit Yin 鍾潔言 5E
  Li Wing Ting 李穎婷 5E
  Sum Yvette 沈易蔚 5E
  Sung Chi Sum Hannah 宋摯心 5E
  Tse Yi Wing 謝宜穎 5E
  Yeung Wang Wai 楊泓慧 5E
Hong Kong Joint School Biology Olympiad Competition, Round 1
Silver MedalTang Yanna鄧子茵5E
    
Bronze MedalChan Tsz Ying陳梓盈5E
The 8th Hong Kong Geography Olympiad
Organized by Hong Kong Geographical Association
School Category   
ThirdTam Jasmine Chit Ming譚哲明6A
 Lau Ho Yee Tzezl Haresco劉浩怡6D
 Wong Oi Yi Renee黃藹怡6D
 Yau Tsz Yan Grace丘芷欣6E
    
Individual Category   
 Wong Oi Yi Renee黃藹怡6D
2018 Weather Observation Competition
Project Report Category
1st Runner-upLi Ho Ching李可晴4A
 Choi Sze Wing蔡詩詠4B
 Lau Hiu Tung Laurel劉曉曈4D
 Lee Yuen Kiu李苑蕎4D
    
Weather and Climate Quest   
MeritLi Ho Ching李可晴4A
 Choi Sze Wing蔡詩詠4B
 Lau Hiu Tung Laurel劉曉曈4D
 Lee Yuen Kiu李苑蕎4D
Take Action! Youth Biodiversity Conservation Leadership Training Scheme 2018
Organized by Ecology & Biodiversity Programme, HKU
Best School Action Plan Award   
 Ho Chiu Wah何昭樺4E
 Ho Chun Ning何駿寧4E
 So Tsz Yan蘇梓銦4E
 Ton Yau Lam湯有臨4E
 Xiang Ming Han向明菡4E
Plant Survey in Tai Po and SSGC
香港中文大學胡秀英植物標本館
STEM植物知識應用金獎   
 Ton Yau Lam湯有臨4E
 Xiang Ming Han向明菡4E
 Chan Wai Lam陳為霖5D
 Koon Chiu Yue灌昭如5E
Hong Kong Specimen Drawing Competition
Merit Award Leung Hoi Ching 梁凱晴 5A
  Wang Faith 王苡琳 5A
嶺英森林學校 第一屆昆蟲調查比賽
冠軍Fung Sze Yin馮詩然4C
 Zhou Yuantian周元天4E
第二屆張祝珊公民盃
第一回合初賽暨總決賽最佳辯論員   
 Chan Lok Yung陳樂融3D
    
冠軍Chui Tin Yan徐天恩2B
 Li Yi Yin李宜燕2B
 Liu Hoi Ting劉凱婷2B
 Wan Ching Tung尹靜潼2B
 Yip Hiu Lam Audrey葉曉林3A
 Chan Lok Yung陳樂融3D
 Ku Tsz Ching古紫晴3E
 Lau Ka Yee劉嘉儀3E
i-Learner 第二十七屆「智好學計劃」
智愛閱讀中文計劃   
白金獎Lo Leong Yi Phoebe勞亮怡3E
    
金獎Mak Ka Wun Nicola麥嘉桓2A
 Chan Wing Fung陳穎楓4D
 Lau Wing Kei劉詠琦5B
Cambridge Hong Kong Affairs Essay Competition 2017-2018
MeritLam Yu Sze林于詩6E